Istorijat

Muay thai ili tajlandski boks je borilačka vještina nastala kao proizvod neprestanih sukoba naroda Thai na putu iz svoje prapostojbine (jugoistok Kine) na područje današnjeg Tajlanda. Zbog stalnih sukoba s ostalim narodima Indokine postojala je potreba za borilačkom vještinom koja bi se brzo učila, a istovremeno bila vrlo primjenjiva u gotovo neprestanim sukobima na granicama. U početku je tajlandski boks bio podučavan kao dio tzv. »ratničkih vještina» u koje su spadali mačevanje, rukovanje kopljem, streličarstvo i jahanje, a među najstarije dokumente koji spominju tajlandski boks spada legenda iz 1548.g. o boksackoj borbi između Tajlandskog kralja Nereusana i burmanskog kralja. Naime, velika burmanska vojska pripremala se za invaziju na Tajlandsku Kraljevinu, a kako bi izbjegli nepotrebne žrtve dva kralja dogovorila su boks meč i nakon višesatne borbe princ Nereusan porazio je burmanskog kralja i na taj način spriječio invaziju burmanske vojske na domovinu. Tim činom muay thai je osigurao mjesto u velikoj baštini istoriji Kraljevine Tajland.

Svoj pravi procvat tajlandski boks doživljava početkom 18. vijeka kada se muay thai uvodi kao obavezan predmet u sve škole ondašnjeg kraljevstva.

Od 1996. godine u kontinuitetu se organizuju svjetska i evropska prvenstva na amaterskom nivou s upotrebom zaštite (oklop za tijelo, zaštita za potkoljenice, laktove i glavu) što donosi znatan rast sporta van granica Tajlanda. U profesionalnom tajlandskom boksu ipak je još uvijek kvalitet koncentririsan na Tajland uz nekoliko jakih turnira u Holandiji, Francuskoj, Japanu i Švedskoj.

Crnoj Gori je ovaj sport prisutan od 2017. godine kada je osnovan crnogorski savez ovog sporta. Do danas se razvilo 5 klubova u Crnoj Gori koji se takmiče u ovoj ratničkoj vještini. Prvo državno prvenstvo održano je 2018. godine a od te godine reprezentacija Crne Gore nastupa na evropskim i svjetskim takmičenjima gdje se u velikoj konkurenciji uspješno bore za medalje.